Inflace. V poslední době se jedná o často skloňovaný pojem. Někdo ji pociťuje více a jiný méně. I přesto se nemůžeme vyhnout faktu, že za poslední rok zdražilo téměř vše. Vždy se můžete rozhodnout, že s tím nic dělat nebudete nebo to začnete řešit.
Ještě než vám odpovím na otázku, jak bojovat s inflací, měli bychom si říct, co to vlastně inflace je. Jak se inflace měří, a jak nás ovlivňuje, protože jsem zmiňoval, že každého ovlivňuje jinak.
Co je to tedy ta inflace?
Inflace je vnímána jako růst cen zboží a služeb v ekonomice. Laicky se dá mluvit o tom, že dochází ke znehodnocení peněz, za které si tak koupíte méně.
Příklad:
Pokud je poslední uveřejněný údaj ohledně meziročního nárůstu inflace ve výši 12,7 %. Dá se říct, že zboží a služby zdražily o 12,7 %. Pokud se váš příjem za poslední rok nezměnil, koupíte si za peníze méně.
Jak se měří inflace?
Výpočet provádí Česká národní banka a to na základě indexu spotřebitelských cen. Do tohoto spotřebitelského koše patří různé produkty a služby. Nejčastěji se jedná o jídlo, pohonné hmoty, elektřina, ale také třeba promítnutí nákladů na bydlení. Ceny nemovitostí do výpočtu nevstupují přímo. Každá položka má pak ve spotřebitelském koši nějaký podíl a vliv na výsledek. Jedná se tedy o průměr a Váš spotřebitelský koš by mohl mít jiné složení.
Možná je také důležité si říct, že inflaci měříme zpětně. Aktuální vyhlášení meziročního nárůstu inflace za březen bylo ve výši 12,7 %. Ono zdražení produktů a služeb ve výši 12,7 % už v podstatě proběhlo a Česká národní banka o této změně informuje.
Jak nás inflace ovlivňuje a jaké může mít dopady?
Každý tedy pociťuje inflaci (zdražování) individuálně podle toho, co nakupujete a jaké služby využíváte. Pokud každý den jezdíte autem velké vzdálenosti a výrazně se zdraží pohonné hmoty, dá se očekávat, že vliv zdražení bude u vás výrazně větší než u někoho, kdo do práce jezdí tramvají. Nejvíce však ovlivňuje peníze v hotovosti nebo na běžném účtu.
Příklad:
Představte si, že máte na účtu 200 000 Kč. Dejme tomu, že inflace nebude vysoká jako dnes, ale bude ve výši 3 %. Jakou bude mít hodnotu Vaši 200 000 Kč za 3 roky? Pojďme si ukázat příklad z praxe.
2022 … 200 000 Kč
2023 … 194 000 Kč (po 1. roce)
2024 … 188 180 Kč (po 2. roce)
2025 … 182 534,60 Kč (po 3. roce)
Pokud necháte peníze např. na běžném účtu se zhodnocením 0 %, už za tři roky přijdete o téměř 18 000 Kč. To se však bavíme o dlouhodobém průměru. Přimínám, že v březnu vzrostla meziročně inflace o 12,7 %. Meziročně byste přišli o více než 25 000 Kč.
Výhodnější variantou tedy může být volné peníze uložit např. na spořicí účet. Jenže pokud je zhodnocení nižší než výše inflace (což je většinou vždy), o peníze nadále přicházíte.
Jaký se dá očekávat vývoj inflace?
Nedovolím si přesně odhadoval. Každopádně vzhledem k tomu, že nyní překračujeme prognózy stanovené Českou národní bankou, dá se očekávat v roce 2022 stále vysoká inflace. Jedná se samozřejmě pouze o výhled, který se může v průběhu několika týdnů zásadně změnit.
Důležité je, že průměrná výše inflace je dlouhodobě kolem mezi 1 až 3 %. Dá se předpokládá podobný vývoj v budoucnu. V nejbližší měsících však žádné zlepšení nečekejte. Inflace se bude pohybovat nad těmito hodnotami a je tedy správný čas investovat.
Jak tedy s inflací bojovat a nenechat se zastrašit ani její dvoucifernou hodnotou? Ideální je „zbavit se“ hotovosti. Že peníze vložíte na spořicí účet nebo do stavebního spoření už jsme si řekli, že není to pravé ořechové.
Co nepodléhá inflaci?
A právě nemovitosti jsou podle mě tím nejlepším, protože nepodléhají inflaci a zároveň můžete vydělat hned dvakrát. Dlouhodobě vnímáne nemovitosti jako bezpečný přístav pro uložení peněz a ochranu proti inflaci. Alespoň podle průzkumu mezi Čechy. Jak je to možné?
Dá se říct, že peníze investujete do pozemku nebo tzv. cihel, které neovlivňuje inflace, ale např. aktuální nabídka nemovitostí k prodeji, poptávka, nová výstavba, dostupnost hypoték nebo zájem o vlastnické bydlení.
Nemovitosti, které se zároveň rozhodnete pronajmout vám navíc můžou generovat pravidelný příjem z pronájmu. Peníze tedy investujete, ochráníte je vůči inflaci a začnete generovat další pravidelný příjem.
Upozorňuji, že ne každá nemovitost je vhodná ke koupi a uložení peněz před inflací. Pokud budete chtít generovat příjem z pronájmu, vaše příležitosti se ještě více ztenčí.
A jak je to s tím druhým typem příjmu (kapitálový) nebo jak správně vybrat nemovitost na investici si řekněme někdy příště.
Zatím se můžete přidat do naší uzavřené Facebookové skupiny pro všechny současné i budoucí investory do nemovitostí a čerpat zkušenosti.