Můj příběh aneb jak mi jedna kniha změnila můj život…

První investiční byt

V roce 2011 jsem stále ještě studoval vysokou školu a již při studiu jsem chodil do zaměstnání. Asi jako každý jsem toužil být bohatý a v životě dělat to, co mě baví. A právě v tomto roce se mi poprvé do ruky dostala kniha Bohatý táta, chudý táta od Roberta Kiyosakiho. Nikdy jsem nebyl žádný velký čtenář. Do té doby jsem přečetl tak pět knih. Ale tuto knihu jsem přečetl velmi rychle. To, co jsem si po jejím přečtení uvědomil, mi změnilo úhel pohledu na svět. Myšlenky z knihy byly ojedinělé. Díky knize jsem se dostal také ke hře Cashflow. No, a právě jejím hraním jsem si začal stále více uvědomovat, že nemovitosti jsou to, kam chci ubírat mé další kroky.

V roce 2012 se trh pomalu zotavoval z finanční krize nemovitostí a já začal hledat první investiční byt. „Jenže, jak mám začít?“ říkal jsem si. „Kde mám takovou investiční nemovitost najít?“ Neměl jsem žádné zkušenosti, ale stále jsem cítil, že nemovitosti jsou ta správná volba. Že nechci chodit dalších 40 nebo 50 let do práce a nemít čas na to, co mě baví. To mě nakoplo k tomu, abych v hledání pokračoval. A jednoho dne to přišlo. Od mé hypoteční poradkyně přišla zpráva, že ví o zajímavém bytě 2+1 v Plzni, který se nabízel pod tržní cenou. Říkal jsem si, že to je přesně ono, a měl jsem z toho radost.

Jenže přišla první komplikace. V nemovitosti stále bydlí nájemník a podmínkou koupě bylo, aby nájemník v bytě setrval, protože byl nemocný a jiné bydlení by nesehnal. Dále jsem zjistil, že nemovitost není v osobním vlastnictví, ale v družstevním. Další komplikace. Vůbec poprvé jsem se setkal s touto formou vlastnictví nemovitosti a zjišťoval jsem, jaké mám další možnosti.

Abych získal hypotéku na danou nemovitost, musel jsem splnit další podmínku a tou bylo převedení bytu do osobního vlastnictví. Všechny informace jsem poctivě studoval a řešil možnosti. Šla mi z toho hlava kolem. Jakmile jsem se však dozvěděl, že je možné nemovitost převést do osobního vlastnictví, začalo se vše hýbat. „Již vidím světlo na konci tunelu“, říkal jsem si nadšeně. Po zhruba jednom roce byla nemovitost převedena do osobního vlastnictví a v bance jsem sjednal klasický hypoteční úvěr.

Říkal jsem si: „Nyní mám svůj první investiční byt. To je skvělé.“ A protože jsem nájemníka měl, tak další krok byla správa dané nemovitosti. Opět jsem si začal uvědomovat, že nemám absolutně žádné zkušenosti a nevím, jak efektivně spravovat nájemní byt tak, aby mě to stálo co nejméně času a zároveň jsem co nejvíce peněz vydělal.

Zakládání společnosti na správu investičních nemovitostí

V zaměstnání jsem potkal stejně smýšlejícího Martina, se kterým jsme se o nemovitostech bavili. Jednoho dne přišel Martin s nápadem. Ten pochází z knih od Roberta Kiyosakiho a je to založit vlastní společnost, která bude spravovat nájemní nemovitosti. Moje první reakce byla společnost? Správa nemovitostí? Vždyť tomu vůbec nerozumíme… Ale přišlo mi to jako dobrý nápad a zajímavá příležitost. Rozhodli jsme se tedy hodit první myšlenky na papír, jak by se dalo podnikání uchopit.

Po více než půl roce práce máme vše připraveno. Zjišťujeme však, že abychom mohli podnikání rozjet, tak je potřeba finanční kapitál, který ale nemám k dispozici. Rozhodl jsem se tedy půjčit si v bance peníze na rozjezd našeho podnikání. Martin přišel také s informací, že se chtěl podnikání věnovat naplno. Pokud bych s ním do toho chtěl jít, musíme dát výpověď v práci. Stál jsem před životním rozhodnutím. Jelikož mi celý náš plán dával smysl, rozhodl jsem se dát výpověď společně s Martinem a v roce 2013 vznikla společnost „VÁŠ DOMOVNÍK“. Začátkem roku 2014 jsme opustili zaměstnání a začali tvořit náš byznys.

Začátky byly velmi těžké. Neměli jsem klienty, neměli jsme zkušenosti a většinu peněz jsme již utratili za přípravu dokumentů, vzdělání, webové stránky, reklamu a vybavení kanceláře. První měsíc byl velmi těžký. Teprve na konci měsíce Martin uzavírá první obchod a firma vydělává první peníze. Ale nic dalšího na obzoru. Po velmi tvrdém prvním půl roce přichází první odměna, a to klient na doporučení od našeho stávajícího klienta. Od této chvíle na 100 % víme, že jsme vykročili správným směrem. Následně přicházejí první milníky, jako je první velký klient s několika byty, první zaměstnanec, prvních 50 spravovaných bytů, nebo když firma získá na tržbách 1 000 000 korun za poslední rok.

Po téměř pěti letech však přišlo několik zásadních skutečností, které nám vstoupily do cesty. Po dlouhých úvahách jsem se rozhodl prodat podíl ve firmě Martinovi a ukončil tak působení ve společnosti „VÁŠ DOMOVNÍK“. Když se ohlédnu zpětně za těmito pěti lety, tak jsem zrealizoval již více než 500 prohlídek, pronajal více než 100 nájemních nemovitostí, hlavně v Plzni a v Praze, ale také v Plzeňském a Středočeském kraji. Konzultoval jsem nákup téměř 50 nemovitostí a analyzoval několik stovek nabídek.

Další směr v investování do nemovitosti

Nyní jsem několik měsíců připravoval projekt „Investujeme do nemovitostí“. Projekt běží od července 2020. Cílem projektu je pomáhat začínajícím i zkušeným investovat do nemovitostí a budovat si tak pasivní příjem. Předávat zkušenosti a ukazovat ostatním, že každý může začít investovat do nemovitostí a budovat si pasivní příjem. A to v jakékoliv době.

I nadále aktivně investuji do nemovitostí a pomáhám další investiční nemovitosti vyhledávat. Na Facebooku také buduji skupinu pro realitní investory. Jsem na dobré cestě za splněním svého snu, aby mé měsíční příjmy z nemovitostí převýšily měsíční výdaje. 

Práce s investičními nemovitostmi mě zkrátka baví.

Komentáře